Najlepšie a najpotrebnejšie pluginy pre WordPress 2019

V prvom rade sa snažte inštalovať vždy čo najmenšie množstvo pluginov, pretože každý z nich stránku spomaľuje a zaťažuje. Čim menej pluginov máte, tým lepšie a jednoduché úpravy dajte radšej vždy niekomu naprogramovať, ako kvôli nim inštalovať ďalšie a ďalšie pluginy. Ja spomeniem iba tie úplne najzákladnejšie, ktoré si myslím že by mala obsahovať každá wordpress webstránka.

1. SEO optimalizácia

V dnešnej dobe je veľmi obtiažne dosiahnuť popredné miesta vo vyhľadávačoch ( u nás je to predovšetkým Google ). Je množstvo pluginov, ktoré vám zabezpečia ľahšiu SEO optimalizáciu vašej webovej stránky. Medzi tie najznámejšie patria predovšetkým Yoast SEO, All in one SEO alebo SEOPress. My používame pri tvorbe WordPress webov Yoast SEO. Čísla hovoria za všetko, tento plugin má aktuálne viac ako 5 miliónov aktívnych inštalácií, čo je najviac zo všetkých SEO pluginov.

Poďme sa pozrieť na jeho hlavné výhody :

– Už verzia zdarma poskytuje množstvo nevyhnutných optimalizácií
– Jednoduché a intuitívne editovanie titulkov a meta popisov pre každú stránku
– Generovanie sitemap.xml a jej úprava
– Editácia súboru robots.txt
– Prepojenie s Google Search Console a sociálnymi sieťami a mnoho iného

K SEO optimalizácií stránky cez Yoast SEO vám postačí pozrieť nejaký ten youtube tutorial : Youtube Tréning Yoast SEO , trošku „pogoogliť“ a optimalizáciu zvládnete i sami. Ale pozor! To, že naplníte stránku kľúčovými slovami ešte neznamená, že ihneď chytíte prvé miesta vo vyhľadávačoch. Yoast SEO vám pomôže iba s častou skladačky celej SEO optimalizácie.

2. Contact Form 7

Je asi najjednoduchší a najpoužívanejší spôsob, ako pridať na svoju WordPress stránku kontaktný formulár. Vo verzii zdarma máte všetko čo potrebujete k tomu, aby vám návštevník poslal správu priamo na vašu emailovú adresu. Jeho konfigurácia a preklad je veľmi jednoduchá. Po nastavení polí a základnej konfigurácií stačí použiť shortcode, ktorý vám vygenerovalo a vložiť ho do svojej stránky. Veľmi užitočný návod ako pracovať s Contact form 7 nájdete tu : Contact Form 7 Youtube Tréning
Pozor ! Ak používate nejaký pagebuilder, napr Elementor, tak ten má v sebe už kontaktný formulár vstavaný a nepotrebujete inštalovať ďalší plugin na to aby ste ho vytvorili.

3. Autoptimize

WordPress riešenia potrebujú vždy určitú optimalizáciu. Tento plugin zabezpečí napr. minifikáciu zdrojového kódu, čoho výsledkom sú menšie súbory. Odporúčame minifikovať html, css a javascript súbory. Ďalej môžete využiť lazyloading, alebo optimalizáciu obrázkov. Je vhodné urobiť aj kombináciu s cachovacím pluginom, aktuálne asi najpopulárnejší a vo verzií zdarma je WP Super Cache. Ale pozor, ktoré nastavenia v daných pluginoch zvolíte, nie je vhodné iba všetko zaklikať, pretože to môže stránke viac uškodiť ako pomôcť. Odporúčame účinnosť týchto pluginov merať pomocou nástrojov https://tools.pingdom.com/ alebo https://gtmetrix.com/ pred a po ich inštalovaní, prípadne pri zapínaní a vypínaní jednotlivých nastavení.

4. WordFence Security

Tento plugin vám zabezpečí žvýšenú bezpečnost web stránky. Ak chcete znížiť riziko napadnutia vašej web stránky formou pluginu, určite odporúčame nainštalovať WordFence Security. Riziko napadnutia WordPress stránok je dosť vysoké, najmä v prípade ak nepoužívate GeoIP filter, nerobíte pravidelné aktualizácie a podobne.

5. Woocommerce

Tento plugin potrebujete iba v prípade, že chcete svoju web stránku premeniť na eshop. Woocommerce je komplexné riešenie, ktoré vytvorí produktový katalóg, košík, platbu a mnoho iného.

Zdieľať článok